Fundusze unijne wnioski dofinansowania

Komisja Europejska chce nałożyć na Polskę karę 55,5 mln euro za nieprawidłowości w realizacji inwestycji przez grupy producentów owoców i warzyw – poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki.

 

Realizowany program unijnego wsparcia dla grup owoców i warzyw audytowany w 2010 r. i 2012 r. wykazał, że w tym obszarze są błędy i uchybienia. Z wieloma zarzutami się nie zgadzamy i będziemy dochodzić nadal swoich racji, jeżeli trzeba to nawet przez Trybunałem Sprawiedliwości” – powiedział Sawicki w poniedziałek na konferencji prasowej.

 

Jak mówił, w ramach tego programu Polska wykorzystała ponad 7,5 mld zł ze środków UE, a łącznie z pieniędzmi rolników zainwestowano w sektor owoców i warzyw 10 mld zł. Dodał, że KE najprawomocniej w najbliższym czasie nałoży na Polskę karę w wysokości 55,5 mln euro. W stosunku do 10 mld zł jest to kwota ok. 5 proc.

Minister wyjaśnił, że w grudniu ubiegłego roku, po unijnych audytach wprowadzony został plan naprawczy. (…)po unijnych audytach wprowadzony został plan naprawczy (…) Objęto nim 204 grupy. Będzie on realizowany do końca tego roku i dopiero po jego zakończeniu KE miała podjąć decyzję o ewentualnych karach.

Wygląda na to, że jednak decyzje zostaną przyspieszone i niezależnie od tego, czy zapadnie ona czy nie, plan naprawczy będzie nadal realizowany” – zapewnił szef resortu rolnictwa. Jak dodał, „jest przekonany, iż w wielu wypadkach, te grupy i organizacje przed tymi karami obronią się”.

Zainteresowanie grup i organizacji producentów pomocą finansową w ramach wspólnej organizacji rynku owoców i warzyw Polska w największym stopniu korzystała z unijnych pieniędzy na wsparcie dla grup producentów owoców i warzyw. Zainteresowanie nimi było tak duże, że KE drastycznie w kwietniu 2012 r. ograniczyła finansowanie takich grup.

Unijne wsparcie było można wykorzystać na wspólną organizację rynków: owoców i warzyw. Pomoc finansowa udzielana była tzw. wstępnie uznanym grupom producentów owoców i warzyw oraz uznanym organizacjom producentów owoców i warzyw.

Obejmowała ona pokrycie kosztów związanych z utworzeniem grupy producentów i (…)

 

(Źródło) Dalsza część artykułu : >> Rzeczpospolita <<

Zostaw odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.